Jarní úklid a příprava zahrady není jen o sázení nových rostlinek a případně stříhání stromů. Věděli jste, že třeba trávník potřebuje po zimě zvýšenou péči? A co dělat s posekanou trávou nebo s popelem z pálení osekaných větví? Všechno zužitkujte!
***

Trávník

Od zimy už uplynula dostatečná doba a tráva roste po deštích jako splašená. Ideální čas pro sekání. Po vzorném zkrácení pažitu ale vidíte prázdná místečka i díry… Trávník je po zimě potřeba také trochu ošetřit – zejména provzdušnit. Na menší plochy vám postačí kvalitní hrábě, vlastně trávu s troškou hlíny “pocucháte”. Díry pak ideálně zasypte a srovnejte.

Tip: Posekanou trávu zužitkujete hned dvakrát – kraťoučkou jako hnojivo, delší jako mulč.

Pokud posekanou trávu sypete na kompost, myslete na prokládání vrstev. A pokud potřebujete nějaké místo na zahradě připravit jako záhon, hojně ho posekanou trávou posypte. Za pár týdnů trávu shrabte a pod ní by mělo být čisto.

Stromy a živé ploty

Pokud jste ještě neostříhali stromy, zejména ovocné nebo vrby, neváhejte. Může to vypadat drasticky, ale bez malých větviček je stromům na jaře lépe. Zahrádkářské weby vám určitě poradí. Totéž platí o živých plotech – hoďte je do gala. Větve zlikvidujete buďto nadrcením a následným použitím štěpek jako mulče nebo topiva, anebo je rovnou spalte.

Tip: Popel ze dřeva je vynikající zahradní pomocník! Je skvělý jako hnojivo (ne k rododendronům) i na kompost. A naprosto ideální na prokládání kompostovaných vrstev s trávou.

Úklid kůlen i povrchů

Pokud jste na podzim jen naházeli nářadí do kůlen, teď je čas vše probrat. Vytřiďte potřebné, nechejte si po ruce to, co používáte nejčastěji. Možná zrevidujte stav hadic.

A hlavně – projděte po zahradě a posbírejte, co tam tak různě popadalo, nalétalo nebo se zapomnělo. Možná vás překvapí, kolik toho je a jak velkou změnu tahle drobná očista přinese.

Pletí

Ano, pro někoho možná nejméně oblíbená činnost, ale jak pak ty záhonky prokouknou! To ve výčtu nemůže chybět, protože posekaný trávník a vypleté záhony je v podstatě 80 % úhledné zahrady 🙂