Koupelna je výkladní skříní domácnosti. Je to místo, kam většina návštěv zamíří jako první. A umyvadlo od pasty nebo fleky ve sprchovém koutu těžko přehlédne. Úklid koupelny přitom není žádná věda a stačí na něj půl hodinka.
***

Pro začátek se ujistěte, že máte hadr/houbičku a nějaký čistící prostředek, případně rukavice, kartáč a kýbl. Pokud fandíte ekologickému přístupu, vezměte z kuchyně ocet a sodu.

Spáry

Ať už jde o spáry mezi dlaždicemi nebo mezi povrchy, začněte jimi. Chce to trochu mechanického čištění a zbytečně byste si zašpinili už hotové povrchy.

Na spáry se bude hodit pasta z octa a jedlé sody. A starý kartáček na zuby. Pokud máte možnost, dlaždice nejprve nahřejte (sprchujte horkou vodou). Půjde to lépe.

Tip: Některé povrchy v koupelně jsou zamaštěné. Na ně použijte bez-oplachový prostředek s vysokým pH 7,5 a více. Ne kuchyňské saponáty, protože ty dostatečně nesmyjete.

Vana a sprchový kout

Horká voda, resp. pára, vám pomůže i s mytím sprchového koutu. Nedrhněte jen vaničku, ale přejeďte vodou s octem (či vaším oblíbeným přípravkem) i stěny, případně dveře. Chrání-li váš sprcháč závěs, sundejte ho a dejte do pračky s ručníky.

Tip: Na ucpané odpady pomůže, když rozpustíte tabletu do myčky v horké vodě a tekutinu následně do dopadu nalejte. Když to nebude stačit, použijte klasicky krtka. Ale bacha na trubky.

Na vanu můžete používat klidně čistící písek (pokud nemáte speciální povrch) nebo znovu octovou vodu (1:1) či pastu z octa a sody. Před úklidem odstraňte pochopitelně všechny lahvičky a věci stojících na hranách vany. A rovnou je proberte, jestli už něco není lepší vyhodit.

Záchod

Vezměte ještě jednou starý zubní kartáček a vydrhněte s ním těžko přístupná místečka – spoje prkénka a mísy, úchyty, splachovadlo apod. Následně vyčistěte vnitřek mísy, ať už oblíbenou voňavou chemií nebo ji zasypte sodou a nechte chvíli působit. Vydrhnout štětkou, spláchnout a hurá a závěrečné setření vnějšku a prkénka hadříkem s čistícím prostředkem.

Tip: Nezapomeňte vyčistit i štětku a její nádobku. Na štětku se nebojte použít Savo či bělidlo a spláchnout ji v záchodě. Nádobku nechte vylouhovat, vymyjte dezinfekcí a šup zpátky.

Umyvadlo

Na povrch umyvadla platí totéž jako na vanu. Pokud máte zašlou baterii, stačí ji dát do pytlíku s horkou vodou a octem, zagumičkovat a nechat vodu působit. Odstraní vodní kámen a kohoutek se bude zase lesknout. Totéž udělejte se sprchovou hlavicí – pomůže to i na bakterie, které se schovávají mezi tryskami.

Zrcadlo

Třešinka na dortu, která vaši koupelnu prozáří, je čisté, lesknoucí se zrcadlo. Pokud není zamaštěné, úplně postačí horká voda a do sucha vytřít papírovou utěrkou či ručníkem. Skvěle funguje i mikrovlákno hadřík, který doleští i baterie.

Teď vám zbývá jen zamést a zběžně vytřít. Hotovo! 😊

Nezapomínejte koupelnu pravidelně větrat, ať vám neplesniví.