Odpočinek a zábava – tyhle činnosti k obývacímu pokoji hezky patří. Jenže se těžko relaxuje, když je v místnosti nepořádek. A co teprve, když čekáte návštěvu! Přinášíme tipy a rady, jak uklidit obývák efektně a efektivně.
***

Než se do uklízení pustíte, urovnejte si, jestli chcete pořádné gruntování nebo jen „přednávštěvovou rychlovku“. V takovém případě můžete některé kroky s klidem prozatím vynechat.

Pohovka, sedací souprava, aneb gauč

Jádrem obýváku bývá gauč. A ač se může zdá být čistý, věnujte se mu. Ve škvírách mezi opěrkami a také sedací částí se může schovávat úplné muzeum artefaktů. Vysát! A vůbec, pokud máte pohovku potaženou textilií, rozhodně jí pořádné vysátí prospěje.

TIP: Pokud máte snímatelný potah, vyměňte ho před návštěvou za čistý. Totéž platí pro polštářky a deku.

Pokud máte v domácnosti chlupaté mazlíčky a vysavač všechnu srst nepobral, můžete na sedačku vytasit lepicí váleček na oblečení nebo si ruku obalit izolepou. Případně si obléct gumové rukavice, namočit pak ruku do teplé vody a přejíždět po látce. Chlupy se na rukavici přilepí.

Vitríny a knihovny

Začněte utřením prachu, a to odshora.

Zkontrolujte, že na policích a skříních nemáte zbytečné věci. Srovnejte knížky, dokumenty třeba do šanonů, a v případě nutnosti vyhoďte drobné dekorace, které vám už roky překážejí, ale co kdyby… Když nebude každá plocha zaplněná, pokoj neuvěřitelně prokoukne.

Konferenční stolek

Vám už to možná nepřijde, ale pokud jsou na konferenčním stolku jiné věci než třeba váza, jedna knížka nebo mísa s ovocem, zpravidla působí neuklizeně. Určitě pro ty ostatní věci najdete místo jinde.

Zejména se zaměřte na spodní poličku, má-li ji váš stolek. Měsíce staré televizní programy, talířky ani šlupky od mandarinek tam opravdu nemají co dělat.

TIP: Pokud máte dutý stolek, může posloužit i jako úložný prostor. A nezapomínejte ani využít například taburety.

Dráty a kabely

To, že jste si na hady kabelů od televize, setoboxu, repráků apod. zvykli, neznamená, že je nemůžete trochu zkrotit. Stačí svorky, v nejhorším případě i izolepa. Nechte si čas a kabely různě popřesouvejte, ať nejsou tolik vidět. Možná to bude oříšek, ale velmi, velmi se to vyplatí.

Povrchy

Rámy oken, parapety, kliky od dveří i skříněk – i ty se vyplatí utřít. Také televize, setobox, repráky a ovladače jsou lapače prachu. Pokud máte květiny, zkuste otřít i květináče a při té příležitosti rostlinky poprášit vodou. Budou zdravější.

TIP: Oblečení nemá v obýváku co dělat. Zbavte se ho. Výjimku má pouze ve skříních, kde není na první pohled vidět.

Podlahy

Na závěr to nejdůležitější! Pořádně zamést, vysát a vytřít. Koberec aspoň jednou za čas vyšampónujte. Na dřevěnou podlahu používejte minimum vody, bohatě stačí s trochou mýdla (1 díl pracího prášku na vlnu ku 15 dílům vody). Ta mimochodem funguje i na koberce. Na plovoucí podlahy vám stačí jen voda. Hlavně žádné leštící písky!

TTIP: Máte-li v pokoji koberec a chcete-li ho čistit přírodně, začněte celý úklid tam. Posypte koberec práškem do pečiva a nechte působit. Mezitím pokračujte v úklidu.

Tak! K dokonalosti chybí už jen vyprané záclony a závěsy, případně umytá okna.

Schválně, kolik vám úklid zabral času?